Item #:WB36BBLU
MPN #:WB36BBLU
Save
Save
Quantity
1-25Quantity
26-49Quantity
50+ -
Quick Facts:
- Construction barricades are 24" wide, 72" long and 36" tall
- Approximately 70 lbs. each (empty weight)
- Available with an optional 98" Tall, Chain-Link, Fence Panel System
Volume Pricing:
Quantity
1-25Quantity
26-49Quantity
Designed for the Construction Crew
Technical Specifications
| Dimensions | 72" Length x 24" Width x 36" Height |
| Wall Thickness | 0.250" (Nominal) - Heavy Duty |
| Empty Weight | 70 lbs (Hand Deployable) |
| Filled Weight | ~900 lbs (Water Ballast) |
| Connection | Steel Swivel Pin (Interlocking Knuckle) |
| Compliance | FHWA MASH TL-1, NCHRP 350 |
OnePro™ Fence Compatible: Secure your vertical construction site against theft and liability. These barriers are designed to accept our OnePro™ Chain-Link Fence Panels, creating a 98" tall total security enclosure.
Our custom designed optional OnePro™ Fence Topper (Patent Pending) contains a fence panel which is 48" tall and 66" wide with specially designed long posts which act to connect to the next barricade, for use in construction and perimeter safety and security. Total height of the OnePro™ fence panel is 98" and they are 72 1/2" wide post to post.